Menu Zamknij

Najlepszy tort bezowy. Warszawa go pokochała!

tort bezowy ze świeżymi owocami truskawek i listkami świeżej bazylii

Królowa wśród deserów

Jednym z najbardziej lubianych oraz cenionych tortów ze względu na swoje walory smakowe jest tort bezowy. Warszawa szczególnie pokochała ten deser, który każda dobra cukiernia i restauracja posiadają obowiązkowo w swojej ofercie. Tort bezowy jest lekki, wygląda niezwykle kusząco a odpowiednio dobrane dodatki w postaci kwaśnych owoców przełamują słodycz bezy. To niewątpliwie królowa wśród wykwintnych deserów. Beza z marakują to prawdziwy hit i przebój nie tylko lata. Znajdziecie ją pod tym linkiem: https://www.slodkidran.pl/produkt/tort-bezowy-z-marakuja/

Rodzaje bezy

Wyróżniamy 3 rodzaje bezy; francuską, włoska oraz szwajcarską. Najpopularniejsza jest beza francuska, którą przygotowuje się na zimno. Po upieczeniu beza jest niezwykle lekka i chrupiąca. Beza włoska przygotowywana jest z ubitych białek, które zaparza się gorącym syropem cukrowym. Jej konsystencja przypomina lubiane przez większość z nas w dzieciństwie lody na ciepło. Taka beza świetnie nadaje się do dekoracji tortów. Bezę włoską możemy również upiec a wtedy będzie chrupiąca z wierzchu i ciągnąca się w środku. Ostatnim rodzajem bezy jest beza szwajcarska. Jej przygotowanie wymaga trochę więcej uwagi , cierpliwości oraz siły. Białka musimy ubić w misce, w kąpieli wodnej i stopniowo dodawać cukier. Tu musimy skorzystać z ręcznej trzepaczki lub miksera ręcznego. Beza szwajcarska jest bardzo gęsta i stabilna. Po upieczeniu jest niezwykle chrupiąca i delikatna.

Jak zrobić idealną bezę?

Beza jest dosyć trudnym ciastem do wykonania, szczególnie dla początkujących miłośników pieczenia. Beza bywa kapryśna i niestety wiele czynników może zdecydować o tym, że po prostu nam się nie uda. Podstawowym składnikiem bezy jest białko jaja. Jajka, których używamy muszą być świeże i powinny być w temperaturze pokojowej. Białka prosto z lodówki gorzej się ubijają a cukier o wiele trudniej się w nich rozpuszcza. Na jedno białko powinniśmy dodać ok. 40 do 50 gramów cukru. Najlepiej sprawdzi się tutaj cukier drobny tak zwany do wypieków. Podczas ubijania białek cukier dosypujemy powoli i stopniowo. Ubita beza powinna być lśniąca i sztywna. Pamiętam jak na początku mojej przygody z pieczeniem kiedy chciałem zaskoczyć swoich przyjaciół, pokonał mnie tort bezowy. Warszawa na szczęście, jest miastem, w którym możemy kupić dobrą bezę. I to mnie wtedy uratowało.

Pieczenie bezy

Pieczenie bezy bardziej przypomina suszenie niż wypiek ciasta. Biały kolor blatów bezowych uzyskamy ustawiając piekarnik na niską temperaturę. 120 lub 130 stopni będzie optymalną temperaturą. Czas pieczenia to ok. 2 do 2,5h. Możemy również piec bezy w niższej temperaturze, ale pamiętajmy, że wtedy trzeba wydłużyć czas pieczenia. Najlepiej sprawdzi się piekarnik z termoobiegiem, który zapewnia równomierną cyrkulację powietrza.

Jak przechowywać blaty bezowe?

Beza zawiera w sobie sporo cukru, a ten zapewnia jej możliwość przechowywania przez pewien czas. W szczelnym i zamkniętym opakowaniu takie blaty bezowy spokojnie można przechowywać około 7 do 10 dni. Pamiętajmy, że bezy bardzo nie lubią wilgoci a więc unikajmy przechowywania jej w takich miejscach. Upieczone wcześniej bezy możemy wykorzystać na szybkie przygotowanie tortu bezowego gdy na przykład niespodziewanie wpadną do nas goście.

Przepis na idealną bezę (2 sztuki)

5 białek
200-250 g cukru


Białka ubijać aż się spienią a następnie powoli i stale dosypywać cukier. Kiedy beza będzie błyszcząca a na jej powierzchni zaczną tworzyć się tzw. chmurki to znak, że beza jest gotowa. Ubitą bezę wykładamy na blaszkę wyłożoną papierem i pieczemy ok. 2-2,5h w temperaturze ok. 120-130 stopni. Upieczoną bezę najlepiej studzić przy delikatnie uchylonych drzwiach piekarnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *